Łobżenica dnia 16 kwietnia 2010 roku

 

IZP- 7624/ 4 /2010                                       

                                                   

                                                   

                           D  E  C  Y  Z  J  A

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

               Na podstawie art. 49, art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania  administracyjnego  (  t. j.  Dz. U. z  2000 r.,  Nr  98, poz. 1071 ) art.  59  ust  1  pkt. 2, art. 60  w  związku  z art. 173, art. 71  ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 art. 72

ust. 1 pkt 1 ust. 3, ust 4, ust 6 art. 73, art. 74 ust. 3, art. 75  ust.1  pkt. 4 i ust. 3, art. 84, art. 85 ust. 2  i ust. 3, art. 86 ustawy z dnia 3 października 2008  roku o udostępnieniu informacji  o  środowisku  i  jego  ochronie,  udziale  społeczeństwa w  ochronie środo-wiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r.,Nr 199,poz.1227) w związku  z §  3  ust. 1 pkt.

 

                                             s   t   w   i   e   r   d   z   a   m

brak potrzeby  przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pod nazwą : „budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Dębno, Fanianowo

Liszkowo gmina Łobżenica ”

 

                                              U  z  a  s  a  d  n  i  e  n  i  e

Przedsiębiorstwo   Projektowo – Usługowe  PROJ – EKO, ul. Okrzei 18, 64 - 920 Piła, złożyło  wniosek  o  wydanie  decyzji  o  środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie kanalizacji sanitarnej w miejsco-wości Dębno, Fanianowo, Liszkowo gmina Łobżenica.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt.72 a, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w  sprawie określenia przedsięwzięć mogących  znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U. z 2004 r., Nr 257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami) planowana inwestycja zaliczana jest do grupy przed-sięwzięć, dla których sporządzenie raportu na środowisko może być wymagane.

Na podstawie art. 64 ust. 1, w związku z art. 156 i art. 78 ust. 1 pkt. 2  ustawy  z  dnia

3  października  2008  roku  o  udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środo-wisko  (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) Burmistrz Łobżenicy zwrócił się do Regio-nalnego  Dyrektora  Ochrony  Środowiska  w  Poznaniu oraz do Państwowego Powia-towego Inspektora Sanitarnego w Pile z prośbą o opinię dotycząca konieczności prze-prowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww inwestycji oraz ewentualnego zakresu raportu. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem nr RDOŚ-30-00.II-66190-281/10/akr  z  dnia  19.03.2010 roku stwierdził brak potrzeby przeprowa-dzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał opinie sanitarną nr  ON-NS-72 / 1-2-13 / 10 z dnia 15 marca 2010 roku , w której odstępuje od obowiązku sporządzenia raportu.

Zgodnie z przedstawioną dokumentacją planowane przedsięwzięcia będzie polegało na budowie kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Dębno, Fanianowo, Liszkowo gmina Łobżenica. Celem przedsięwzięcia jest uzbrojenie terenu w infrastrukturę  techniczną,  umożliwiającą odbiór ścieków z ww obszarów oraz przetransportowanie ich do obecnie  eksploatowanego  systemu  kanalizacyjnego w miejscowości Liszkowo,  a  następnie  do  istniejącej  oczyszczalni  ścieków  w  miejscowości Liszkowo  gmina  Łobżenica.  Przedsięwzięcie obejmuje budowę: - kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej z rur PCV O 160-200  o dł. Ok. 1841,0 mb,- budowę przykanalików kanalizacji sanitarnej ok. 25 szt., przebudowę istniejącej przepompowni ścieków PS-1 w miejscowości Dębno, -budowę przepompowni ścieków PS-2 w miejscowości Fanianowo,- budowę przepompowni przydomowych – 4 szt., -budowę kanałów tłocznych z rur PE O 63-110 o dł.ok.5295,0 mb,- budowę systemu monitoringu planowanej sieci kanalizacji.

Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana zostanie w terenie zurbanizowanym, przek-ształconym antropogenicznie. Sieć zostanie wykonana z materiałów zapewniających szczelność rurociągów, a wykorzystanie rurociągu wyeliminują infiltrację ścieków z systemu kanalizacji do gruntu oraz filtrację wód gruntowych do kanalizacji.

Na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych ). Będzie ona związana z powstawa-niem pyłów, w związku z prowadzeniem robót ziemnych oraz przemieszczaniem mas ziemnych. Ponadto źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie.

Z uwagi jednak na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalnie małe.

Nie wystąpi również negatywne oddziaływanie na środowisko ze strony przedmiotowej inwestycji w zakresie emisji hałasu. Chwilowe niekorzystne oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić w fazie realizacji inwestycji. Będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót budowlanych. W celu minima-lizowania emisji hałasu uciążliwe prace budowlane prowadzone będą w godzinach dziennych od 6:00 do 22:00. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest stosowanie systemu trójzmianowego w celu szybszej realizacji zadań. Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia, ze względu na  charakter  i  technologię  planowanej  inwestycji  nie będzie następowała emisja hałasu do środowiska.

Ochrona środowiska gruntowo-wodnego i wodnego, na etapie realizacji przedsięwzięcia zostanie zapewniona poprzez użytkowanie sprawnego technicznie sprzętu eksploata-cyjnego (koparki, spycharki) co pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych wycieków paliw i olejów, stanowiących poważne zagrożenie dla środowiska gruntowo-wodnego oraz wód powierzchniowych. Place przeznaczone do składowania materiałów  budo-wlanych oraz bazy stacjonowania sprzętu eksploatacyjnego wyznaczone zostaną w sposób zapewniający dostateczne zabezpieczenie przed migracją zanieczyszczeń.

 W fazie eksploatacji inwestycja liniowa nie będzie  źródłem emisji, nie będzie docho-dzić do kumulowania się oddziaływań pochodzących z projektowanej kanalizacji z innymi oddziaływaniami. Realizacja inwestycji nie będzie wiązała się z wykorzystaniem zasobów naturalnych. Nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie przy granicy obszaru chronionego krajobrazu „Dolina Łobzonki i Bory Kujańskie”. Najbliższy obszar Natura 2000, to pro-ponowany obszar mający znaczenie dla Wspólnoty „Dolina Łobzonki” zlokalizowany w odległości ok. 7 km od inwestycji. Uwzględniając zakres i charakter przedsięwzięcia, lokalizację poza obszarami podlegającymi ochronie, w pasach drogowych lub na terenach rolniczych, nie przewiduje się negatywnego wpływu przedmiotowego przedsię- wzięcia na środowisko przyrodnicze, a w szczególności na obszary chronione, w tym na siedliska przyrodnicze i gatunki, dla których ochrony został wyznaczony ww obszar Natura 2000, ani pogorszenia integralności ww. obszaru i jego powiązania z innymi obszarami.

Należy uznać, że na etapie eksploatacji projektowana kanalizacja sanitarna nie będzie źródłem emisji zanieczyszczeń do wód, powietrza oraz hałasu do środowiska. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych zapewni dostateczne zabez-pieczenie przed ewentualnymi awariami. W celu uniknięcia nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem systemu prowadzone będą jego okresowe kontrole przez wykwalifikowaną obsługę techniczną. W ramach rozwiązań chroniących środowisko przewidziano zastosowanie materiałów gwarantujących szczelność, co zabezpieczy przed eksfiltracją ścieków do gruntu oraz infiltracją wody gruntowej do kanałów. Wszystkie prace związane z realizacją inwestycji zostaną wykonane z zastosowaniem technologii jak najmniej uciążliwej dla okolicznych mieszkańców i otaczającego środowiska.

Biorąc pod uwagę brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, jak również rodzaj, zakres i złożoność inwestycji, odstąpiono od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przed-sięwzięcia na środowisko.

 

                                                     P o u c z e n i e

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę.

Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środo-wiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Termin, o którym mowa powyżej może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja plano-wanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu inwestycji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób    trzecich, a wnioskodawcy, który nie uzyskał praw do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją.

Organ właściwy do wydania decyzji o których mowa art. 72 ust. 1 pkt. 1-13 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środo-

wisko  ( Dz. U. z  2008 r. ,Nr 199, Poz. 1227 ) dotyczących przedsięwzięć  mogących znacząco oddziaływać na środowisko, podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej  decyzji  i  o  możliwościach  zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy.

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium  odwoła-wczego w Pile za moim pośrednictwem w terminie 14-tu dni od dnia ogłoszenia przed-miotowej  decyzji  na  tablicy  ogłoszeń  i  zamieszczenia  na  stronie  internetowej tut.

Urzędu pod adresem www.bip.lobzenica.pl

 

 

 

Otrzymują :

1.Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe

   PROJ - EKO Spółka z o.o.

   ul. Okrzei 18

   64 – 920 Piła

2.Urząd Miejski Gminy Łobżenica

    ul. Sikorskiego 7

    89 – 310 Łobżenica

3. Strony  postępowania  w   trybie  art. 49  ustawy  z  dnia  14. 06. 1960 r.  Kodeks

    postępowania administracyjnego ( j .t. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)  w związku

    z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji

    o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie  środowiska  oraz

    o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U.z 2008 r.,Nr 199,poz.1227 ze zm.)

    przez  ogłoszenie  na  stronie  internetowej   www.bip.lobzenica.pl  oraz na tablicy

    ogłoszeń Urzędu. 

4. a/a

     Sporządził :

     Wiesław Hektus

     tel 67 286 81

 

                                                                              -    4     -