Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt.
Na podstawie art. 64 ust. 1, w związku z art. 156 i art. 78 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) Burmistrz Łobżenicy zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz do Państwowego Powia-towego Inspektora Sanitarnego w Pile z prośbą o opinię dotycząca konieczności prze prowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww inwestycji oraz ewentualnego zakresu raportu. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem nr RDOŚ-30-00.II-66190-160/10/ks z dnia 19.03.2010 roku stwierdził brak potrzeby przeprowa-dzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile wydał opinie sanitarną nr ON-NS-72/1-2-5/10 z dnia 15 lutego 2010 roku , w której odstępuje od obowiązku sporządzenia raportu.
Zgodnie z przedstawioną dokumentacją planowane przedsięwzięcie będzie polegało na budowie sieci kanalizacji deszczowej w Łobżenicy z odprowadzeniem wód deszczo-wych do odbiornika (istniejący rów na działce nr 527 obręb Łobżenica).
Przedmiotowa inwestycja realizowana będzie w gminie Łobżenica, w powiecie pilskim, w województwie wielkopolskim na obszarze miejscowości Łobżenica (obręb Łobżenica i obręb Rataje). Przedsięwzięcie obejmuje około 4 km sieci kanalizacji deszczowej (kanały grawitacyjne o średnicy od 0,16 do 0,5 m ; obiektów sieciowych – studzienek, wpustów ulicznych, separatora, piaskownika, wyloty do odbiornika); odtworzenie nawie-rzchni dróg i istniejącego terenu w niezbędnym zakresie (do 15 000m2). Inwestycja obejmować będzie następujące obszary : obręb Łobżenica – planowane obszary leżące w rejonie ulic : Ks. Leona Raczkowskiego, Klonowa, Sosnowa, Świerkowa, Lipowa, Dębowa, Złotowska, Walki Młodych, Spacerowa, Łączna, Pawła Szczuki, Wojska Polskiego, 600-lecia, Łąkowa, Batorego, Plac Zwycięstwa, 1-go Maja, Adama Mickie-wicza, Wyrzyska, Targowa, Polna; obręb Rataje – planowane obszary leżące w rejonie ulicy Ks. Leona Raczkowskiego.
Zgodnie z przedłożoną dokumentacją planowane przedsięwzięcie pod nazwą „Budowa sieci kanalizacji deszczowej w Łobżenicy” jest zgodna z miejscowym planem zagospo-darowania przestrzennego miasta Łobżenicy – Uchwała Nr XXXVIII/350/2002 Rady Miejskiej w Łobżenicy z dnia 8 października 2002 roku.
Biorąc pod uwagę uwarunkowania wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano : rodzaj, skalę i charakter inwestycji, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jej realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania oraz odwracalność oddziały-wania, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją inwestycji, gęstość zaludnienia wokół inwestycji oraz usytuowanie przed-sięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych obję-tych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.
Z uwagi na zakres i charakter planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt. 3 lit. b ww. ustawy, należy uznać, że inwestycja nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 lit. c ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, należy uznać, iż wielkość i złożoność oddziaływania planowanej inwestycji są znikome. Na etapie eksploatacji projektowana sieć nie będzie źródłem emisji zanieczyszczeń do wód, powietrza oraz emisji hałasu, natomiast zastosowane materiały zapewnią szczelność kanalizacji i będą stanowić dostateczne zabezpieczenie przed ewentualnymi awariami.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. e cytowanej wyżej ustawy, dotyczących ryzyka wystąpienia poważnej awarii, należy stwierdzić, że planowane przedsięwzięcie nie należy do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii. Na etapie prac budowlanych może nastąpić zwiększona emisja hałasu, która będzie związana z prowadzeniem prac budowlanych. Etap prac budowlanych będzie wiązał się również z powstaniem pyłów. Źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Jednakże emisje te będą miały charakter miejscowy oraz okresowy i ustaną po zakoń-czeniu prac budowlanych. Teren planowanej inwestycji leży w sąsiedztwie proponowa-nego obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty PLH300040 „Doliny Łobżonki” oraz w granicach chronionego krajobrazu „Dolina Łobżonki i Bory Kujańskie”.Uwzględniając lokalizację planowanego przedsięwzięcia poza obszarami Natura 2000, fakt że jego realizacja nie narusza zakazów obowiązujących na obszarze chronionego obszaru i realizowane będzie w granicach zwartej zabudowy miasta Łobżenica, należy uznać, iż inwestycja ta nie należy do zagrożeń siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, nie naruszy także spójności sieci i integralności ww. obszaru Natura 2000.
Realizacja planowanego przedsięwzięcia ma na celu poprawę stanu gospodarki ściekowej z regionu, co docelowo wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Biorąc pod uwagę brak transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze, jak również wielkość, rodzaj, zakres i złożoność inwestycji, odstąpiono od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania planowa-nego przedsięwzięcia na środowisko.
P o u c z e n i e
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę.
Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środo-wiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Termin, o którym mowa powyżej może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja plano-wanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu inwestycji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich, a wnioskodawcy, który nie uzyskał praw do terenu, nie przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych w związku z otrzymaną decyzją.
Organ właściwy do wydania decyzji o których mowa art. 72 ust. 1 pkt. 1-13 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz. U. z 2008 r. ,Nr 199, Poz. 1227 ) dotyczących przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, podaje do publicznej wiadomości informacje wydanej decyzji i o możliwościach zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy.
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium odwoła-wczego w Pile za moim pośrednictwem w terminie 14-tu dni od dnia ogłoszenia przed-miotowej decyzji na tablicy ogłoszeń i zamieszczenia na stronie internetowej tut. Urzędu pod adresem www.bip.lobzenica.pl
Burmistrz
(-) Eugeniusz Cerlak
Otrzymują :
1.ESKO Consulting Spółka z o.o.
ul. Obywatelska 1
65 – 736 Zielona Góra
2.Urząd Miejski Gminy Łobżenica
ul. Sikorskiego 7
89 – 310 Łobżenica
3. Strony postępowania w trybie art. 49 ustawy z dnia 14. 06. 1960 r. Kodeks
postępowania administracyjnego ( j .t. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) w związku
z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U.z 2008 r.,Nr 199,poz.1227 ze zm.)
przez ogłoszenie na stronie internetowej www.bip.lobzenica.pl oraz na tablicy
ogłoszeń Urzędu.
4. a/a
Sporządził :
Wiesław Hektus
tel 67 286 81 10