IZP 7624 / 1/ 2010

                                                                                              za dowodem doręczenia !

 

 

 

                                                 P O S  T A N O W I E N I E

               w sprawie stwierdzenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu

                                                przedsięwzięcia na środowisko

 

Na podstawie art. 63 ust  1 i 4  w związku  z  art. 75 ust. 1 pkt. 4 oraz  art. 68  ustawy z  dnia

3  października  2008 r. o  udostępnieniu  informacji  o środowisku  i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz  ocenach oddziaływania  na środowisko  ( Dz. U.

Nr 199, poz. 1227z  późniejszymi zmianami ) w związku z § 3 ust. 1 pkt. 35 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9  listopada  2004 r., w sprawie  określenia  rodzajów  przedsięwzięć  mogących  znacząco  oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związa-

nych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu  na środo-wisko ( Dz. U. Nr  257, poz. 2573 z późniejszymi zmianami ) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku-Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity : Dz.U. z 2000 r.

Nr  98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku Studia Projektowego

RAPID J. Skołysz, ul. Zamenhofa 3/2, 76 – 200 Słupsk.

                                

                                                        p o s t a n a w i a m

 

1.Nałożyć  obowiązek  przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięw-

zięcia polegającego na  przebudowie  stacji  paliw  nr  1 3 4 4   PKN  O R L E N   S. A. przy

ul. Wyrzyskiej 32 , położonej na działce o numerze geodezyjnym 781 i 782 w miejscowości Łobżenica.

 

2.Określić zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zgodnie z wymo-

gami  art.  66  ust. 1  ustawy  z  dnia  3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku  i  jego  ochronie,  udziale  społeczeństwa  w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na  środowisko  ( Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami)

 

3.Wskazać jako elementy wymagające szczegółowego zbadania w raporcie :

1) W zakresie ochrony powietrza należy określić źródła emisji zorganizowanej oraz niezor-

ganizowanej związane z przedsięwzięciem. Obliczyć wielkość emisji ze wszystkich źródeł i wykonać dla nich analizę rozprzestrzeniania w powietrzu (uwzględnić stopień redukcji zanieczyszczeń w związku z zastosowaniem rozwiązań ograniczających emisję substancji do powietrza).Załączyć pismo Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska określające aktualny stan jakości powietrza.Uzyskane wyniki obliczeń przedstawić w formie graficznej w postaci izolinii jednakowych stężeń wraz z opisem słownym.Ponadto, należy określić z jaką częstotliwością będą napełnione zbiorniki przeznaczone do magazynowania oleju napędowego i benzyny oraz określić roczny obrót tych paliw na przedmiotowej stacji.Przedstawić rozwiązania mające na celu ochronę powietrza.

2)W zakresie gospodarki odpadami należy przedstawić rodzaje odpadów oraz szacunkowe ilości poszczególnych rodzajów odpadów, które powstaną na etapie likwidacji elementów obecnej stacji paliw (zbiorników, instalacji itp.). Należy przedstawić rodzaje odpadów oraz szacunkowe ilości poszczególnych rodzajów odpadów, które powstaną na etapie realizacji i eksploatacji nowej stacji paliw oraz sposób ich magazynowania i dalszego zagospodarowania.Podać sposoby minimalizacji odpadów na ww. etapach i sposoby ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko.

   

3)W zakresie gospodarki wodno-ściekowej należy określić źródło zaopatrzenia inwestycji w wodę oraz określić jej pobór w m3/dobę w rozbiciu na poszczególne cele (socjalno-bytowe, przemysłowe itp.).Należy jednoznacznie określić rodzaje usług, które świadczone będą w przedmiotowej stacji, po jej przebudowie.Czy w zakres przedmiotowego przedsięwzięcia wchodzić będzie również myjnia samochodowa. Należy określić pojemność zbiornika

bezodpływowego na ścieki bytowe oraz zamieścić informacje dotyczące materiałów, z jakich będzie wykonany, jego szczelność oraz dalszego sposobu postępowania z gromadzonymi w nim okresowo ściekami. Należy przedstawić wszystkie rodzaje ścieków, które będą powstawały w wyniku funkcjonowania przebudowanej stacji paliw, określić ich szacunkowe ilości (w m3/dobę) oraz sposób postępowania z nimi. Należy wyjaśnić, jakich ścieków dotyczy zapis „ ścieki z myjni”. Należy zakwalifikować te ścieki do odpowiedniego rodzaju, zgodnie z definicjami zamieszczonymi w art. 9 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne, określić ich przewidywany skład, ilość w m3 /dobę oraz przedstawić sposób postępowania z nimi.

Należy określić na czym będzie polegała modyfikacja istniejącego systemu odwadniania przedmiotowego terenu, przedstawić sposób ujmowania ścieków w postaci wód opadowych i roztopowych, ich podczyszczenia przy wykorzystaniu separatorów oraz sposób w jaki będą rozsączane w gruncie. Należy określić czy stopień podczyszczenia ścieków opadowych i roztopowych przed ich odprowadzeniem do gruntu, będzie wystarczający i czy zapewni dotrzymanie wartości określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. z 2006 r. ,Nr 137,poz. 984 ze zm.).Należy przedstawić na załączniku graficznym planowaną lokalizację : zbiornika bezodpływowego na ścieki bytowe, kanalizacji deszczowo-przemysłowej wraz ze wskazaniem miejsca instalacji substancji ropopochodnych.

4)W zakresie ochrony przed hałasem należy określić faktyczne zagospodarowanie terenu wokół inwestycji wraz z podaniem dokładnych odległości terenów wymagających ochrony akustycznej od miejsca inwestycji, określając rodzaj terenu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 120, poz. 862). Zinwentaryzować wszystkie źródła hałasu występujące na terenie przedsięwzięcia w fazie realizacji i eksploatacji oraz określić ich parametry akustyczne. Określić oddziaływanie akustyczne projektowanego przedsięwzięcia na środowisko w postaci izolinii i określić zasięg dźwięku odpowiadający dopuszczalnym poziomom hałasu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U,. Nr 120, poz.862).Analizę przeprowadzić w porze dziennej(6:00-22:00) i nocnej (22:00-6:00).Należy określić skumulowane oddziaływanie akustyczne pochodzące od planowanego przedsięwzięcia oraz od przebiegającej w pobliżu ulicy Wyrzyskiej na wszystkie obiekty wymagające ochrony akustycznej znajdujące się w zasięgu oddziaływania. Analizę przeprowadzić w porze dziennej (6:00-22:00) i nocnej (22:00-6:00). W przypadku wystąpienia przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu określić skuteczne metody zabezpieczenia terenów, wymagających ochrony przed negatywnym wpływem przedsięwzięcia na istniejący klimat akustyczny.

5) W zakresie hydrogeologii opisać usytuowanie przedsięwzięcia względem cieków powierzchniowych oraz wód podziemnych. W szczególności uwzględnić należy ścisły kontakt hydrauliczny wód podziemnych z wodami powierzchniowymi, a co za tym idzie możliwość migracji zanieczyszczeń z powierzchni terenu wgłęb ziemi. Należy przedstawić informacje dotyczące warunków hydrogeologicznych i geologicznych terenu planowanej inwestycji mając wgląd na  budowę geologiczną pod terenem inwestycji oraz najbliższej okolicy, poziomy wodnonośne, w tym użytkowe poziomy wodnonośne, głębokości zalegania pierwszego poziomu wód gruntowych, główne zbiorniki wód podziemnych, ujęcia wód podziemnych wraz z ich strefami ochrony pośredniej oraz bezpośredniej, cieki oraz wody powierzchniowe, kierunki migracji wód podziemnych. Powyższe informacje należy przedstawić na załącznikach graficznych w postaci mapy geologicznej, mapy hydrogeologicznej oraz przekrojów hydrogeologicznych. Należy opisać możliwy wpływ na wszystkie komponenty środowiska hydrogeologicznego oraz przedstawić rozwiązania mające na celu ograniczenie negatywnego

wpływu planowanej inwestycji. Wyjaśnić czy w procesie posadowienia podziemnego zbiornika na paliwo planowane jest odwodnienie wykopu. Na załączniku graficznym podać lokalizację piezometrów. Opisać ich wykonanie.

6)Należy omówić szczegółowo budowę zbiorników oraz instalacji do napełnienia zbiorników i dystrybuowania paliwa. Opisać materiały, z których są wykonane powyższe elementy oraz podać pojemności wszystkich zbiorników zlokalizowanych na terenie planowanej inwestycji.

7)Przedstawić informacje na temat lokalizacji oraz organizacji bazy materiałowo-surowcowej na etapie realizacji oraz podać rozwiązania chroniące środowisko hydrogeologiczne przez przenikaniem zanieczyszczeń z powyższej bazy.

8) Należy odnieść się do zapisów

Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  z  dnia  21  listopada  2005 r.  w  sprawie  warunków technicznych,  jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. z 2005, Nr 243, poz. 2063) i wykazać, że wymagania zawarte ww. rozporządzeniu będą spełnione.

9) Zewidencjonować wszystkie komponenty obecnej stacji, które zostaną zlikwidowane w skutek planowanej przebudowy stacji paliw.

 

                                                 U  z  a  s  a  d  n  i  e  n  i  e  

 

Do Urzędu Miejskiego Gminy w Łobżenicy wpłynął wniosek Studia Projektowego RAPID D.J. Skołysz, ul. Zamenhofa 3/2, 76 - 200 Słupsk  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunko-waniach  dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie stacji paliw nr 1344 PKN ORLEN SA  zlokalizowanej na działkach o numerze geodezyjnym 781 i 782 w miejscowości Łobżenica

przy ul. Wyrzyskiej.    

Przedsięwzięcie objęte  powyższym  wnioskiem zgodnie  z  § 3 ust. 1  pkt.  35  rozporządzenia Rady Ministrów  z  dnia  9  listopada  2004 roku w  sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych  z kwalifikowaniem  przedsięwzięcia  do  sporządzenia  raportu o oddziaływaniu na środowisko

( Dz. U.  z  2004 r.,  Nr  257,  poz.  2573  z  późniejszymi  zmianami )  należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco  oddziaływać  na  środowisko,  dla  których  przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.

Organem właściwym do stwierdzenia obowiązku  przeprowadzenia  oceny  oddziaływania  na środowisko w tym opracowania raportu na podstawie  art. 63 ust. 1 i w związku z art. 75 ust. 1 pkt. 4 cytowanej wyżej ustawy jest Burmistrz Łobżenicy, który  po  zasięgnięciu  opinii Regio-

nalenego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

stwierdza w  drodze  postanowienia o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania  przedsięwzięcia na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu postanowieniem numer RDOŚ-30-00.

II-66190-142/09/wm z dnia 18 grudnia 2009 roku, stwierdził iż przedmiotowe przedsięwzięcie  wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Biorąc pod uwagę powyższe, rodzaj i skalę przedsięwzięcia oraz możliwość jego negatywnego

oddziaływania  na środowisko i ludzi  na  etapie  pełnej  eksploatacji, jakie  mogą wystąpić, z zakresie ochrony powietrza, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, ochrony przed hałasem, hydrogeologii,  wymóg sporządzenia raportu  jest uzasadniony.

  

Postępowanie administracyjne w sprawie wydania  decyzji  środowiskowych  dla przedmioto-

wego przedsięwzięcia zostaje zgodnie  z  art. 69 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku  

o udostępnieniu  informacji o środowisku i jego ochronie,  udziale  społeczeństwa  w ochronie środowiska oraz  ocenach oddziaływania na środowisko  ( Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z później-

szymi zmianami) zawieszone do czasu przedłożenia przez Wnioskodawcę raportu o oddziały-waniu przedsięwzięcia na środowisko.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy stronom wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile  za pośrednictwem  Burmistrza  Łobżenicy  w  terminie  7  dni  od  daty doręczenia.

 

Otrzymuje :

1.Studio Projektowe

   RAPID D.J. Skołysz

   ul. Zamenhofa 3/2

   76 – 200 Słupsk

 

Do wiadomości :

1.Regionalny Dyrektor

   Ochrony Środowiska

   ul. 28 Czerwca 1956 r. 223/229

   61 – 485 Poznań

2.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

   Al. Wojska Polskiego 43

   64 – 920 Piła

3.Tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego

   Gminy Łobżenica

4.BIP Urzędu Miejskiego Gminy Łobżenica

   www.bip.lobzenica.pl

5.a/a

    Wiesław Hektus

    tel 067 286 81 10